I pre uvođenja vanrednog stanja u Kragujevcu je, u okviru Odeljenja za vanredne situacije, osnovan Situacioni centar kako bi građani imali pravovremene informacije o svim dešavanjima u gradu.
Situacioni centar grada Kragujevca ovih dana u proseku dnevno primi oko 300 poziva.
Od početka pandemije virusa KOVID-19 zaposlenima u ovom kol centru pridružili su se i volonteri, kako bi se odazvali što većem broju poziva.
Situacioni centar oformio je Krizni štab grada Kragujevca kako bi pomogao građanima da dobiju pravovremene i tačne informacije o svim merama koje se sprovode u cilju sprečavanja širenja Korona virusa.
Uvođenjem vanrednog stanja kapaciteti su se proširili i operaterima su se pridružili i volonteri kako bi pravovremeno odgovorili na sva pitanja kojih na dnevnom nivou ima između 250 i 350.
Pozivom univerzalnog broja 0800 112 113 pored informacija dobija se i mogućnost povezivanja sa skoro svim ustanovama u gradu.
Kragujevački Situacioni centar prvi je u Srbiji koji je omogućio isplatu penzija na kućnu adresu što je starijima od 65 godina od velikog značaja zbog zabrane kretanja.
Pored isplata penzija, Situacioni centar, prikupljanjem podataka, omogućava i ostale isplate kao što su socijalna davanja i dečji dodatak.
Najviše poziva upućuju penzioneri, ali i građani koje interesuje radno veme ustanova i mogućnost dobijanja dozvole za kretnje.
Nakon ukidanja vanrednog stanja, po rečima Dragoša Radovanovića načelnika Odeljenja za vanredne situacije, nakon analize rada i dosadašnjeg iskustva izvućiće se pouke, kako bi rad Situacionog centra bio dodatno unapređen.
Iyvor> rtk