Tokom pandemije korona virusa mnogi građani, bojeći se zaraze, kupuju onlajn.
Statističari tvrde da je kupovina putem interenta poslednjih nekoliko meseci uvećana za oko 50 odsto u svetu, a takav trend je i kod nas.
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije navode da se građani radije opredeljuju za onlajn kupovinu i da je tradicionalni odlazak kupaca u trgovinu u Kragujevcu neuporedivo manji.
Kupovina iz fotelje i uz računar postala je deo svakodnevice.
Poslednjih nekoliko meseci od kada je proglašena epidemija korona virusa građani su najviše kupovali dezinfekciona sredstva i zaštitnu opremu.
Kako bi izbegli odlazak u trgovinu ili apoteku putem interneta su naručivali ove proizvode koji su im dostavljani na kućnu adresu u paketima koji su im ostavljani ispred kućnih vrata, pa nije bilo kontakata sa dostavljačima.
Prema statističkim podacima, prodaja dezinfekcionih sredstava porasla je za oko 8 odsto.
Interesantno je napomenuti da je prodaja kofera umanjena za čak 77 procenata u odnosu na raniji period.
Preko interneta se i dalje najviše kupuje odeća i obuća, kozmetika, predmeti za domaćinstvo, nameštaj i tehnički uređaji.
Prilikom internet kupovine dolazi do problema kojih nisu pošteđeni ni trgovci, ni potrošači.
Kupovina putem društvenih mreža predstavlja veliki rizik za kupce, imajući u vidu da prodaju oglašavaju fizička lica i da je zakon koji štiti potrošače potpuno neprimenjiv kod takve kupovine.
Prednost onlajn kupovine je velika, jer se izbegava čekanje u redovima i štedi slobodno vreme, pošto se proizvodi poručuju putem telefona ili računara.
Osim toga, kupci mogu da odaberu datum dostave, a ukoliko im kupljena roba ne odgovara proizvod mogu da vrate ili zamene za novi.