Održana tribina o reproduktivnom zdravlju mladih
17
Sub, Maj

Vesti
Panel/tribina „Pričajmo o zdravlju – očuvanje reproduktivnog zdravlja mladih u organizaciji Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, Grada Kragujevca i Kancelarije za mlade, kojoj su prisustvovali predstavnici osnovnih i srednjih škola, udruženja mladih i studentskih parlamenata, održana je danas u sali Skupštine grada.Nakon pozdravne reči Stefana Jovanovića, pomoćnika gradonačelnika za omladinu i saradnju sa Univerzitetom, učesnicima tribine su se obratiti Aleksandra Čamagić pomoćnica ministra, Gordana Damnjanović članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, Andreja Bošković iz Savetovalište za mlade i Maja Veselinović, Omladina JAZAS.

Sama činjenica da je formirano posebno ministarstvo za brigu o porodici, dovoljno govori o nameri Vlade Srbije da se porodica vrati tamo gde joj je mesto, a to je sigurno centralno mesto u društvu. Mi se trudimo, naravno u saradnji sa Vladom, da pomognemo porodici da što lakše prođe kroz ovu krizu koju nam je donela pandemija. Podržavamo brojne projekte i aktivnosti širom zemlje, a jedan od njih je ovaj danas, čijem predstavljanju prisustvujemo.Nastavićemo to i dalje da radimo, a kroz neka zakonska rešenja ćemo nastaviti da unapređujemo položaj porodica, porodilja, i da brinemo o tome, da par koji želi da zasnuje porodicu oseti da ga država podržava, od najmlađeg uzrasta deteta sve do odrastanja. Kada je reč o današnjoj temi, svesni smo da je ona još uvek tabu. I danas kada su deci lako dostupne razne informacije, putem interneta,i dalje se plaše da otkriju svoj identitet kada nešto žele da pitaju, plaše se da pitaju kod kuće, plaše se da pitaju u školi, ne znaju kome bi se u savetovalištu obratili. Nažalost, upućeni su sami na sebe, na svoje okruženje, na internet, društvene mreže, a naš zadatak je da ih na ovakvim tribinama ohrabrimo da pitaju i oslobodimo tog straha – kazala je Aleksandra Čamagić, pomoćnik ministra.

Savetovališta koja postoje pri zdravstvenim ustanovama, u četvrtini gradova u Srbiji, su pravo mesto gde mladi mogu da se dobiju tačne i proverene informacije od stručnih lica, objašnjava Gordana Damnjanović, član Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu.

Pokušavamo da kroz stručni rad savetovališta za očuvanje i unapređenje reproduktivnog zdravlja mladih, mlade uputimo da budu svesni i odgovorni odluka koje donose i reperkusija na njihov budući život, da kada stupe u seksualne odnose treba da se zaštite od polno prenosivih bolesti, da bi bili zdravi roditelji u budućnosti. Moja poruka mladima je da im je, kada je reč o reproduktivnom zdravlju, najpotrebnija tačna i pravovremena informacija. To mesto obično nije porodica, sistem obrazovanja obično ne u punoj meri, već isključivo savetovališta koja rade pri zdravstvenim ustanovama i koja su prilagođen radu sa mladim ljudima sa vršnjačkim edukatorima, u svakoj lokalnoj sredini – kazala je Gordana Damnjanović.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu