Umetnici na harmonici nastupaju u Kragujevcu
17
Sub, Maj

Vesti
Nastupom ukrajinskog kvarteta AKKO u Svečanoj sali Prve gimnazije,  u Kragujevcu je otvoren 29. Internacionalni festival umetnika na harmonici, jedna od temeljnih kulturnih manifestacija grada koji slovi za nacionalni centar akordeonista.

U narednim danima, do 24 novembra, publici će se predstaviti i interpretatori klasične muzike iz Rusije, Danske, Kanade, Hrvatske i naše zemlje, a festival će obeležiti i nastupi prvih doktoranada na Katedri za harmoniku kragujevačkog Filološko-umetničkog fakultata (Filum). Mia Grozdanić će koncertirati s kragujevačkim orkestrom „Šlezinger”, a Miodrag Đorćević sa ansamblom „Metamorfozis” iz Beograda.

Visok nivo festivalu, kao i prethodnih godina, daju pobednici najvećih svetskih takmičenja akordeonista. Osim pomenutog kvarteta AKKO, pobednika u Kastelfidardu, koncerte će održati i laureati takmičenja u Klingentalu, Arasateu, Moskvi. Publici će se predstaviti Artjom Malhasjan, Kiril Rusinov i Radu Ratoi, kao i Kragujevački akademski orkestar akordeonista koji već godinama, pod vođstvom profesora Predraga Kostovića, uspeva da za klasičnu harmoniku zainteresuje i širu publiku.

Na repertoaru su poznata dela Čajkovskog, Rahmanjinova, Baha, Mocarta, Pjacole, s tim da će kragujevačka publika moći da stekne uvid i u stvaralaštvo savremenih kompozitora za umetničku harmoniku iz susednih zemalja, Davora Bobića iz Hrvatske i Dražena Kosorića iz BiH.

‒ Festival je davno prevazišao okvire lokalnog značaja, imajući u vidu nastupe svetski priznatih umetnika, ali i podršku koju manifestaciji, osim grada, pruža i naša država preko Ministarstva za kulturu. Iz godine u godinu festival postaje bolji, sadržajniji, drugačiji, što treba da bude i odlika manifestacija po kojima se Kragujevac prepoznaje u nacionalnim i međunarodnim okvirima – poručio je gradski većnik za kulturu Miljan Bjeletić.

Ističući međunarodni značaj manifestacije, direktor festivala Milan Tomić naglasio je i posebnu ulogu grada i države koji su, kako je rekao, prepoznali kvalitet i požrtvanost kragujevačkih profesora i učenika koji su posvećeni umetničkoj harmonici.

‒ Ove godine smo dobili veću finansijsku podršku. To nam je omogućilo da obogatimo program festivala tokom kojeg će naši nastavnici i đaci moći da sagledaju interpretatorske mogućnosti poznatih i uglednih akordeonista, ali i da se upoznaju sa modernim kompozicijama za klasičnu harmoniku – naveo je Tomić, apostrofirajući značaj sve plodnije saradnje Muzičke škole „dr Miloje Milojević” i Filuma sa orkestrima i solistima iz Srbije i inostranstva.

Internacionalni festival akordeonista održava se od 1988. godine, kada je u Muzičkoj školi „dr Miloje Milojević” nastala danas prepoznatiljiva kragujevačka škola umetnika na harmonici, koja je iznedrila uzorne profesore i poznate interpretatore, a kvalitet pedagoškog rada osvedočen je na Filumovoj katedri za harmoniku.

‒ Katedra za harmoniku na Filumu nastala je na krilima kragujevačke škole harmonike, danas jedinstvene u Srbiji. Harmonika je u Kragujevcu unikatni instrument koji gradu i kulturnom životu daje posebnu vrednost. O tome svedoče i nastupi prvih doktoranada na ovogodišnjem festivalu, pri čemu treba naglasiti da doktorske studije harmonike postoje u tek nekoliko zemalja u svetu – podsetio je Vojin Vasović, profesor harmonike na ovdašnjem fakultetu.

Svi koncerti ovogodišnjeg 29. Internacionalnog festivala umetnika na harmonici biće održani u Svečanoj sali Prve kragujevačke gimnazije, s početkom u 20 časova.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu