Srbija će biti bogatija za gasni interkonektor Niš- Dimitrovgrad, šta nam to sve donosi kada je gasna stabilnost u pitanju i koliko je ovaj koridor vazan za regionalno povezivanje?
Za svaku zemlju koja nije bogata prirodnim gasom, a to je slučaj i sa Srbijom, energetska bezbednost u gasnom sektoru zavisi od postojanja većeg broja pravaca i snabdevača. Do pre dve godine, Srbija je imala samo jedan pravac snabdevanja, preko Ukrajine i Mađarske što nas je činilo veoma ranjivim u slučaju krize. Danas imamo gasovod Balkanski tok koji obezbeđuje još jedan pravac snabdevanja, a 1. februara započeli smo i izgradnju gasne interkonekcije Niš-Dimitrovgrad. Ova interkonekcija važna je jer dobijamo mogućnost da se snabdevamo gasom i iz drugih pravaca i izvora, kao što su Južni gasni koridor, kojim se transportuje gas iz Azerbejdžana i Kaspijskog regiona, iz LNG terminala u Grčkoj, a u budućnosti i iz Izraela i Kipra. Plan Srbije je da se povežemo gasnim interkonekcijama sa svim susedima jer samo ako smo unutar regiona povezani, možemo biti energetski bezbedni.
Prelazimo na jedan drugi koridor, koridor energetske efikasnosti, podjednako važan za Srbiju. Posle pilot projekta počinju novi pozivi za subvencije za stolariju i izolaciju. Koliki će fondovi biti i ima li olakšica za siromašne opštine?
Ministarstvo rudarstva i energetike je u 2021. godini pokrenulo Nacionalni program energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i domaćinstava, koji predviđa dodelu subvencija građanima u iznosu do 50%, koje obezbeđuju država i jedinice lokalne samouprave. U prethodnoj godini su kao pilot projekat, bila dva javna poziva za zamenu stolarije, u kojem učestvuje 67 gradova i opština i oko 5.000 domaćinstava, i za ugradnju solarnih panela, u kojem učestvuje 37 jedinica lokalne samouprave.
Početkom februara, objavljen je novi javni poziv za opštine i gradove sa kojima ćemo zajedno sprovoditi projekat zamene stolarije. Očekujemo da veliki broj gradova i opština se prijavi na javni poziv, a one koje budu izabrane, raspisivaće dalje javne pozive najpre ka firmama koje će izvoditi radove, a zatim i ka građanima.
Država je obezbedila dovoljno novca, oko 250 miliona evra za različite projekte u oblasti energetske efikasnosti. Pilot projekti započeti u 2021. pokazali su veliko interesovanje građana za ovaj vid podsticaja. Takođe se pokazalo da moramo da vodimo računa da građani imaju jednake mogućnosti da učestvuju u programu, bez obzira da li žive u razvijenim ili manje razvijenim opštinama. Zbog toga će u novom programu Ministarstvo umesto sa 50 odsto učestvovati sa 70 procenata u najnerazvijenijim, odnosno devastiranim opštinama. Razgovaramo i o načinima kako da pomognemo socijalno ugroženim domaćinstvima da mogu da učestvuju u programu.
Novi gasni koridori i koridori energetske efikasnosti deo su nove energetske politike, koliki je investicioni ciklus i koji su prioriteti kada su obnovljivi izvori energije u pitanju?
U Srbiji 30 godina nije izgrađena nijedna nova elektrana, i energetska bezbednost naše zemlje u narednim decenijama zavisiće pre svega od novih investicija. Imajući u vidu da je naša zemlja potpisnica i Pariskog klimatskog sporazuma i Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi za zemlje Zapadnog Balkana, važno je i kakav će uticaj biti novih energetskih kapaciteta na životnu sredinu. Ukupna vrednost projekata u novom investicionom planu za energetiku i rudarstvo iznosi oko 35 milijardi evra, a najveći deo planiranih i potencijalnih projekata odnosi se na OIE, koje će uz hidroelektrane, biti ključne da bi Srbija bila energetski bezbedna do 2050. godine. Među prioritetnim projekima je i izgradnja reverzibilnih hidroelektrana, gde su najvažniji projekti RHE „Đerdap 3“ i RHE „Bistrica“. Njihov značaj ogleda se ne samo u povećanju ukupno proizvedene energije, već i u stvaranju uslova za integraciju novih kapaciteta iz OIE veće instalisane snage. Takođe, novi Zakon o korišćenju OIE omogućava da građani postanu aktivni učesnici energetske tranzicije, tako što će postavljati solarne panele na krovovima kuća i zgrada i proizvoditi zelenu energiju za sopstvene potrebe.
U vreme globalne energetske krize kako se Srbija nosi sa ovom situacijom , vidimo da na dnevnom nivou vodite radne grupe za snabdevanje enrgentima, da ste na terenu neprekidno.Šta je sve trebalo da se uradi da imamo dovoljno struje i gasa?
Energetska kriza koja je pogodila Evropu, ali i svet i te kako se odrazila i na Srbiju, pre svega zbog činjenice da nismo nikako mogli da utičemo na cenu energije i energenata na evropskim tržištima. To je sada velikim delom uzrokovano povećanom tražnjom za energijom u periodu oporavka svetske privrede od posledica pandemije, ali možemo očekivati još ovakvih kriza i u budućnosti i za to treba da budemo pripremljeni.
Ono što je bio problem u našem elektroenergetskom sistemu, jeste neodgovorno rukovođenje, loše planiranje, neadekvatna realizacija investicija i remonta, zbog čega je čitav sistem bio pred kolapsom. Samo zahvaljujući finansijskoj stabilnosti države, na kojoj je Vlada radila svih prethodnih godina, kao i brzoj reakciji i države i svih energetskih subjekata koji su priskočili u pomoć EPS-u, uspeli smo da sačuvamo stabilno snabdevanje pre svega električnom energijom. Svakodnevno smo pratili situaciju sa dovozom uglja u termoelektrane, obezbedili dodatne količine mazuta. Nažalost, zbog svega što se desilo morali smo da uvozimo električnu energiju, umesto da je u momentu visoke cene izvozimo.
Otvaranjem novog rudnika ,, Čukari Peki,, Srbija je zauzela novu, visoku poziciju na evropskoj mapi. Obišli ste i Institut za metalurgiju i rudarstvo u Boru.Rekli ste da je zeleno i održivo rudarstvo cilj i najavili ste veća ulaganja u zaštitu životne sredine?
Srbija je rudarska zemlja praktično od osnivanja, ne samo moderne države, već i iz vremena srednjeg veka. Rudarstvo je obezbeđivalo razvoj i naše države i društva u svim periodima i nema razloga da i u budućnosti ne bude jedan od pokretača privrednog razvoja, naravno, prilagođeno vremenu u kojem živimo i uz korišćenje najmodernijih tehnologija koje obezbeđuju da rudarske aktivnosti ne narušavaju životnu sredinu.
Pre samo nekoliko godina, tadašnji RTB Bor je bio praktično u bezizlaznoj situaciji. Bilo je raznih predlog ranijih godina šta sve treba da se desi sa ovim rudnikom, uključujući i mogućnost da se on zatvori. Ali, vizija Vlade i predsednika Srbije je bila drugačija, i zahvalljujući tome danas imamo strateškog partnera, sačuvana radna mesta, i uspešnu kompaniju koja investira i u rudarstvo i u zaštitu životne sredine. Od kako je Zijin Copper preuzeo RTB Bor, uloženo je više od 850 miliona evra, od čega više od 120 miliona evra u zaštitu životne sredine.
U oktobru prošle godine otvoren je i novi rudnik bakra i zlata Čukaru Peki u koji je kompanija Zijin Mining do sada uložila više od 350 miliona evra. Značaj ovog rudnika ogleda se ne samo u razvoju rudarstva, već i u podizanju standarda kad je reč o zaštiti životne sredine u rudarstvu, jer je Čukaru Peki prvi “zeleni rudnik“ u Srbiji, koji radi po najvišim standardima u ovoj oblasti. Kad govorimo o rudarstvu, Srbija će razvojem ovog rudnika postati drugi najveći proizvođač bakra u Evropi, posle Poljske, i jedan od najvećih proizvođača zlata u Evropi, dve kritične mineralne sirovine u savremenom svetu.
Prethodna i ova godina ključne su za proces energetske tranzicije, očekuju nas najvažnije odluke za budućnost srpske energetike. Kako do cilja da budemo energetski stabilni i samodovoljni a da nam zaštita životne sredine bude u fokosu?
Energetska bezbednost je pitanje nacionalne bezbednosti. Bez dovoljno energije, nema ni privrednog rasta, nema investicija, nema razvoja. Zato je energetska tranzicija strateško pitanje, proces koji se mora pažljivo planirati i odlučno sprovoditi.
Prvi korak u procesu energetske tranzicije napravljen je prošle godine usvajanjem novog zakonodavnog okvira u oblasti energetike i rudarstva, a započeta je i izrada dva najvažnija strateška dokumenta koji treba da utvrde put razvoja energetskog sektora u narednim decenijama: Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana do 2030. godine, sa vizijom do 2050. i Strategije razvoja energetike Republike Srbije za period do 2040. godine, sa projekcijama do 2050, čiji će sastavni deo biti i vodonična strategija.
Integrisanim nacionalnim energetskim i klimatskim planom biće definisani ciljevi koji će voditi većem učešću OIE, povećanju energetske efikasnosti, dekarbonizaciji, odnosno smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG). Nacrti plana i strategije naći će se na širokoj javnoj raspravi, u kojoj će komentare, sugestije i predloge moći da daju sve zainteresovane organizacije civilnog društva i sve građanke.
Treći stub nove energetske politike Srbije jesu nove investicije, odnosno izgradnja novih energetskih kapaciteta, koje su, uz povećanje energetske efikasnosti, ključne kako bi Srbija bila samodovoljna u oblasti elektroenergetike. U gasnom sektoru, težište je pre svega na regionalnom povezivanju (koje je važno i za elektroenergetiku) i jačanju strateških rezervi gasa, kako u našoj zemlji, tako i u saradnji sa susedima.
Razvoj energetike u 21. veku nije moguć bez ispunjavanja svih propisa i najviših standarda u oblasti zaštite životne sredine i to je uslov za realizaciju bilo kog projekta, bilo da je reč o rudarstvu ili o energetici. Ispred nas je, ako budemo hrabri i odlučni, period u kojem će se u Srbiji izgraditi mnoge nove elektrane, koje će omogućiti da u decenijama ispred nas imamo dovoljno energije, da tu energiju dobijamo iz sopstvenih izvora, i da je proizvodimo na održiv način, vodeći računa o životnoj sredini.
Održivo rudarstvo koje gura srpsku privredu napred, dovoljno kvalitetne struje, priključci za gas uz autoput, sve su to uslovi da Srbija ide napred i da bude poželjno mesto za investitore. Ali nova energetska politika izaziva i otpore , sta se krije iza toga?
Svaka promene, posebno velike promene kao što su one koje donosi energetska tranzicija, izazivaju određene otpore i strah. To je donekle prirodno, ali ono što je problem jeste kad neko time manipuliše kako bi zaustavio svaku promenu u energetici. Proces energetske tranzicije je isuviše kompleksan i važan i da bi bilo kakvi pojedinačni i partikularni interesi smeli da se postave kao prepreka na tom putu. I odmah da budem jasna, promene se ne mogu zaustaviti. One mogu biti samo usporene, ali bi cenu toga platili svi građani i privreda. Ako želimo Srbiju koja se ubrzano razvija, koja ide brže ka Evropi i evropskim standardima, onda moramo biti deo “voza“ zelene energetske tranzicije, što nedvosmisleno usmerava Srbiju u pravcu Zelene agende.
Nažalost, godinama imamo situaciju da ljudi koji su na čelu javnih preduzeća u energetskom sektoru ne mogu ili ne žele da shvate da se energetika promenila, da su glavni pokretači tih promena energetska tranzicia i borba protiv klimatskih promena, i da je u našoj energetici potreban novi pristup i donošenje važnih strateških odluka. Onaj ko to ne razume koči razvoj energetskog sektora. Ali svi treba da shvate da nema povratka na staro. Vlada Srbije i Ministarstvo rudarstva i energetike opredeljeni su za održivi razvoj, zelenu energiju i stvaranje uslova za brži razvoj Srbije i kvalitetniji život ne samo danas, već i za generacije koje dolaze. Obrnuto, odustajanje od zelene agende, odbijanje i odlaganje promena, znači odricanje od mogućnosti da imamo dovoljno energije korišćenjem sopstvenih resursa, odustajanje od unapređenja zdravlja građana, na štetu kako sadašnjih, tako i budućih generacija.
Kakva Vam je saranja sa lokalnom vlašću u Kragujevcu? Na koji zajednički projekat ste najponosniji?
Ministarstvo rudarstva i energetike sarađuje sa Gradom Kragujevcem na više projekata, kad je reč o modernizaciji sistema daljinskog grejanja, ali i na projektima povećanja energetske efikasnosti javnih zgrada. Posebno nam je važna saradnja na programu energetske sanacije u domaćinstvima, gde je Grad Kragujevac obezbedio sredstva u svom budžetu i zajedno sa Ministarstvom podržava građane subvencijama u programu zamene stolarije, unapređenja izolacije i ugradnje energetski efikasnih kotlova, kao i u ugradnji solarnih panela.
Podjednako ste posvećeni i rodnoj ravnopravnosti. Koliko snage i energije treba da se pomiri energetika i rudarstvo , a da se u isti vreme osnaže žene?
Prošle godine smo prvi put organizovali obeležavanje Dana rudara tako da on posebno bude posvećen rudarkama jer smo želeli smo da pokažemo da i u ovoj branši žene uspešno rade rame uz rame sa svojim kolegama muškarcima. Više od 1.100 žena radi na poslovima u oblasti rudarske proizvodnje, u EPS-u, Ziđin Koperu, Ziđin Majningu, Resavici, Grotu i drugim rudnicima u Srbiji. Među njima su i žene koje rade na najtežim poslovima, u proizvodnji, na vađenju rude, u rudarskim jamama.
Hvala predsedniku Srbije na tome što je u čast ovih vrednih i hrabrih žena organizovao prijem u Predsedništvu Srbije na Dan rudara, koji treba da bude i Dan rudarki, jer jednako pripada i ženama koje rade u rudnicima.
Borba rudara za njihova prava nikad nije bila borba kojom bi dobio jedan deo društva, jedna delatnost, jedna grupa radnika, već kojom dobijaju svi. Verujem da u tome postoji zajednički imenitelj sa rodnom ravnopravnošću - da je svaka borba za bolji položaj žena ujedno i borba za napredak čitavog društva, jer nijedno društvo ne može da napreduje ako ne napreduju svi građani i građanke, ako svi nemaju jednake uslove da rade, stvaraju i da za to budu pravično, a to znači i jednako nagrađeni za svoj rad.
Kad je reč o energetici, zelena energetska tranzicija će promeniti mnogo toga ne samo kad govorimo o tome odakle dobijamo energiju kako je koristimo, već i načina kako muškarci i žene u tome učestvuju. Istraživanja pokazuju da žene čine 32% zaposlenih u sektoru OIE u svetu. To je manje od ravnopravnog učešća ali je i značajno više nego u „tradicionalnijem” delu energetskog sektora koji se oslanja na fosilna goriva – nafti i gasu, gde žene učestvuju sa 22%. Verujem da je “zelena revolucija” u oblasti energetike prilika ne samo da povećamo našu energetsku bezbednost, i imamo zdraviju životnu sredinu, već i da promenimo sliku o energetici kao “muškom” sektoru ili “muškim” poslovima.
Zelena energetska tranzicija je prilika da afirmišemo žene kao aktivne učesnike u ovom procesu i da otvorimo ovaj sektor i za preduzetnice, i za menadžerke, i za inženjerke, da budu više zastupljene i vidljivije u energetskom sektoru, i svakako da ih ima više na mestima gde se donose odluke. Trenutno u EPS-u žene čine 20% zaposlenih i zauzimaju 13% pozicija u NO i direktorskim pozicijama. Država će uraditi svoj deo posla, donoseći moderne zakone, da u donošenju novih strategija vodimo računa o rodnoj dimenziji, da programi koje subvencioniše država (zamena stolarije, solarni paneli) budu jednako otvoreni i za žene i za muškarce, da stvaramo uslove za preduzetnice u zelenoj ekonomiji.
Kako se bliže izbori napadi su sve veći, Vaš komentar na opoziciono političko delovanje?
Uverena sam da građani i građanke Srbije vide rezultate koje smo ostvarili poslednjih godina, i ova i prethodne Vlade, zajedno sa predsednikom Srbije. Sve što smo uradili, od izgrađenog Koridora 10 i ostalih auto-puteva, rekonstruisaniih pruga i novih vozova, novih bolnica, obezbeđivanja finansijske stabilnosti, poboljšanja životnog stanarda, uradili smo zajedno sa građanima, jer svega toga ne bi bilo bez njihove podrške.
SNS je i kad je bila u opoziciji kritikovala konkretne politike, nudila svoj program i predlagala bolja rešenja. Nažalost, opozicija danas pokušava da napadima na Vladu i predsednika, nadomesti nedostatak programa, ideja, vizije.
Mi ćemo, kao i uvek, građanima i građankama predstaviti rezultate koje smo ostvarili i ponuditi konkretne projekte i planove za dalji razvoj. Verujem da građani, kad dođe dan za glasanje, gledaju šta je ko uradio i koliko je odgovoran kad nešto obeća da će to i ispuniti. Oni koji nemaju da ponude ništa drugo osim uvreda prema političkim protivnicima tu dolaze u situaciju da su sami sebi umanjili šanse da dobiju poverenje građana.
Šta su ključni ciljevi koji Srbiji i gradjanima donose benefite u ovoj godini?
Očekuje nas još mnogo posla u narednom periodu, ali smo postavili dobre, zdrave temelje na kojima možemo da gradimo. Zahvaljujući radu Vlade i predsednika, obezbedili smo finansijsku stabilnost koja nam omogućava da prebrodimo krize sa kojima se suočava ceo svet kao što je energetska, da dalje ulažemo u infrastrukturu, da imamo stabilan privredni rast koji omogućava povećanje životnog standarda na održivim osnovama. Verujem takođe da će energetika u razvojnim ciljevima polako zauzimati sve važnije mesto, jer je zelena agenda potencijalno novi model rasta, koji donosi nove investicije i radna mesta, uz bolji balans između razvoja energetike i privrede i zaštite životne sredine, što je preduslov za viši kvalitet života u Srbiji.
Koliko slobodnog vremena imate I kako ga ispunjavate?
Navikla sam već godinama da zbog obaveza u Vladi imam malo slobodnog vremena i uvek se trudim da ga iskoristim što je bolje moguće, družeći se s prijateljima i čitajući knjige, najčešće iz oblasti filozofije. Omiljena mi je Senekina “Pisma prijatelju”, a trenutno čitam i “Jedva čekam socijalizam” Tome Piketija.
Autor: Mario Badjuk
Foto: privatna arhiva