Na terotoriji Srbije je, od početka sezone do danas, potvrđen 81 slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila, od kojih je 10 registrovano u Šumadijskom okrugu.
Od ukupno šest smrtnih ishoda, koji se mogu dovesti u vezu sa ovim oboljenjem, jedan je zabeležan u Šumadiji.
Groznica Zapadnog Nila spada u potencijalno teška oboljenja koje se prenosi ubodom zaraženog komarca.
Simptomi groznice nastaju od 3 do 14 dana nakon uboda komarca i kod 80 procenata inficiranih osoba bolest protiče asimptomatski.
U Srbiji je pre deset godina prvi put zabeležena infekcija kada je sproveden i nadzor nad groznicom Zapadnog Nila u humanoj populaciji. Nakon toga, sve do ove godine nije zabeležen bitniji porast broja zaraženih pacijenata.
Oko 20 procenata zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku koja se manifestuje u vidu groznice, glavobolje, mučnine i povraćanja, dok se kod jednog obolelog na 150 inficiranih javlja teška klinička slika kada dolazi do ukočenosti vrata, dezorijentacije, kome, mišićnih slabosti i paralize.
Institut za javno zdravlje Kragujevac u letnjim mesecima, sprovodi pojačan nadzor kada je u pitanju ova bolest.
Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje je najviše zastupljeno u periodu najveće aktivnosti komaraca.
Kako bi se zaštitili od potencijalno zaraženih komaraca preporučuje se da se izbegava boravak na otvorenom prostoru u vreme najveće aktivnosti komaraca, zatim upotreba zaštitne mreže na prozorima, ali i izbegavanje područja sa velikim brojem insekata.
U slučaju bilo kakvih simptoma koji ukazuju na groznicu Zapdnog Nila, potrebno je javiti se izabranom lekaru.