Novu godinu nemoguće je zamisliti bez okićene novogodišnje jelke.
Nekada su prirodne jelke krasile svaki dom, ali je poslednjih godina praksa da se kupuju one napravljene od veštačkih materijala.
I dok ekolozi apeluju na građane da kupuju jelke sa busenom, jer time doprinose zaštiti životne sredine i utiču na sprečavanje seče mladih stabala četinara, građani se ipak zbog cene najčešće odlučuju za sečene.
Okićena jelka je simbol novogodišnjih i božićnih praznika, ali uvek postoji dilema da li bi dom trebalo da krasi prava ili veštačka jelka.
Za one koji još uvek ukrašavaju prirodnu jelku, preporuka je i dalje ista – ne seći jelke, ne uništavati životnu sredinu, izabrati jelke sa busenom koje se kasnije mogu posaditi.
I pored toga, građani se uglavnom odlučuju za sečenu jelku, najčešće iz ekonomskih razloga, a mnogi tvrde da nemaju gde da posade jelku kada prođu novogodišnji praznici.
Od momenta sađenja, potrebno je da prođe osam do 10 godina da bi jelka dostigla optimalnu veličinu za sečenje.
Da se mnogi odlučuju za veštačku jelku govore i sami prodavci jer je, kako kažu, iz godine u godinu potražnja za svežim jelkama je sve manja.
Sve jelke koje se prodaju bez busena posle praznika završe u kontejnerima i na gradskoj deponiji, a gradski parkovi, školska i dvorišta za najmlađe mogla bi da budu pogodna mesta za nastavak njihovog života.