Pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno- spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije Miloš Milenković kaže da je situacija sa požarima ove godine nešto drugačija nego prošle, kada su u pitanju požari na otvorenom, zbog netipično velikog broja padavina u junu.
Međutim, zbog veoma suvog i toplog perioda u kojem se nalazimo sada upozorava na oprez.
Ako se analizira statistika koja se odnosi na prethodni period, broj požara na otvorenom je manji u odnosu na isti period prošle godine, manje je i nastradalih.
Na ovakve rezultate uticao je niz faktora, među kojima su preventivne aktivnosti koje sprovodi MUP i Sektor za vanredne situacije, ali i kišni period koji je trajao od sredine maja do sredine juna. LJudski faktor najčešći je uzrok zbog čega dolazi do požara.
Maj i jun su bili kišoviti, ali izuzetno visoke temperature poslednjih dana pogoduju širenju požara i vatre.
Zato je i ove godine apel iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice je da građani ne pale travu i nisko rastinje na otvorenom, jer tako dovode u opasnost sebe i druge ljude, ali i ekosistem. Zakonom je zabranjeno paljenje vatre na otvorenom prostoru, odnosno spaljivati useve, bilje i smeće.
Zakon o zaštiti od požara je jako strog kada je u pitanju paljenje vatre na otvorenom prostoru.
Zabranjeno je spaljivanje useva, bilja ili smeća i za to je zaprećena kazna od 300.000 do milion dinara za pravna lica, odnosno za fizička lica 10.000.
Isti zakon propisuje i zabranu paljenja vatre na šumskim područjima i na rubu do 200 metara od šumskog pojasa i za to je zaprećena kazna od 10.000 do 50.000 dinara za fizička lica.