Lokalne samouprave traže da učestvuju u pregovoruima Srbije sa EU, jer se većina zakona Unije sprovodi na lokalnom nivou. Posle razgovora sa Tanjom Miščević, obećano im je da će biti uključeniji u pripremu pregovora.
Predstavnici lokalnih samouprava traže od Vlade da budu deo tima koji će pripremati pregovore sa Evropskom unijom. Smatraju da Pregovarački tim mora da zna da li su opštine sposobne da preuzmu dogovorene obaveze, jer se dve trećine zakonodavstva Evropske unije sprovodi na lokalnom nivou. Kako RTS saznaje, posle razgovora sa glavnim pregovaračem Tanjom Miščević obećano im je da će biti uključeniji u pripremu pregovora sa Evropskom unijom.
Posle ulaska u Evropsku uniju može se desiti da dajemo novac, umesto da ga dobijamo. Na to upozoravaju lokalne samouprave, koje za sada ne učestvuju u pripremi pregovora.
Najveći deo dogovorenog u Briselu, sprovodiće se - kako u Beogradu, tako i u Babušnici. Ako za to samouprave ne budu sposobne, država će plaćati kazne.
Mirjana Prodanović iz Gradske uprave u Kraljevu kaže da taj grad trenutno nema ni finansijskih, ni stručnih, ni administrativnih kapaciteta kako bi preuzeo obaveze koje proističu iz procesa evropskih integracija.
"Veliki problem to predstavlja za male lokalne samouprave čiji su budžeti jako mali", ističe Prodanović.
Sve što Beograd obeća Briselu uticaće na život Kruševljana, Paraćinaca, Subotičana.
Udruženje gradova i opština već pet godina traži da doprinosi evropskom putu Srbije.
Aleksandra Milić iz Stalne konferencije gradova i opština kaže da to udruženje nije zadovoljno ovakvom pozicijom.
"U septembru ove godine smo nakon rekonstrukcije Vlade, s obzirom na naimenovanje šefa pregovaračkog tima, ponovo poslali ovu inicijativu šefu pregovaračkog tima i ministru za evropske integracije", navodi Milić.
U Briselu se pregovara i koliko Srbiji treba vremena da uvede evropska pravila.
Njihova primena nije jeftina. Još skuplje je ako se rokovi ne poštuju. Na primer, Bugarskoj prete visoke kazne, jer lokalne samouprave nisu, pet godina od ulaska u Uniju, izgradile regionalne deponije.
Sve se to opet "pretovara" na lokalnu samoupravu, jer joj nacionalne vlasti smanjuju transfere jer nisu ispunile određene obaveze, objašnjava Mirjana Prodanović.
Stav da učešće lokalnih samouprava može da uspori pregovore kritikuju stručnjaci. Poručuju - brzina ne sme biti na prvom mestu.
Maja Bobić iz Evropskog pokreta u Srbiji smatra da je suštinski važan kvalitet procesa pregovora kao i rezultat.
"Rezultat jeste da vi imate spremne institucije na svim nivoima, pa čak u krajnjem slučaju, i spremne građane koji znaju šta treba da očekuju na kraju procesa, znači čak i na uštrb nekih nekoliko meseci ili godina", navodi Maja Bobić.
Prema odluci Vlade, grupe za pripremu pregovora čine samo predstavnici republičkih institucija, mada predsednici svake radne grupe mogu u rad da uključe i one koji bi doprineli njihovom radu. Mogu, ali i ne moraju.