Tadić najavio povratak !
02
Pet, Maj

Politika

Nikada, ni pod kojim uslovima neću odustati do srpske politike, poručio je bivši predsednik Srbije studentima Fakulteta političkih nauka. 

Boris Tadić je, čini se, rešio da više ne skriva svoje ambicije da se vrati na političku scenu na velika vrata. „Slušam Borisa Tadića. Vau, ovaj čovek se vraća na turbopogon”, objavio je na „Tviteru” Tim Džuda, britanski novinar i analitičar, slušajući šta bivši predsednik Srbije i počasni predsednik Demokratske stranke (DS) priča studentima Fakulteta političkih nauka (FPN) pre dva dana na seminaru na Kopaoniku.

A Tadić je bio otvoren, navodeći na kraju svog izlaganja da nije odustao od politike u Srbiji, ali ni u međunarodnoj zajednici.

„Nikada, ni pod kojim uslovima neću odustati od srpske politike i ostavljam otvorenu mogućnost mog povratka na političku scenu. Ne vidim da sadašnja vlada dovoljno razume i suštinski rešava ključne probleme i ne mislim da, kao takvi, imaju kapacitete za to”, rekao je Tadić.

Prema saopštenju sa seminara studenata FPN-a, na pitanje kako gleda na opoziciju, odgovorio je da ona mora uvek da kaže šta misli, da jasno identifikuje probleme i kritički sagleda rad vlade. Opozicija mora da pronađe zajedničke modele saradnje i da bespoštedno kritikuje vlast, istakao je Tadić.

„U investicionom smislu u zemlji imamo katastrofu, a niko od opozicije to ne iznosi kao ključni problem”, naveo je počasni predsednik DS-a ocenu sa kojom se lider njegove stranke Dragan Đilas verovatno ne bi složio, uzimajući u obzir da je DS u martu predstavila Plan za izlazak Srbije iz krize (na više od 100 strana), te da funkcioneri te stranke često govore o ekonomskim potezima vlade.

Tadić se do pre nekoliko meseci držao po strani, ne želeći da se upliće u dnevnu politiku u zemlji. Krajem januara ove godine je čak rekao da u unutrašnjoj politici koju danas imamo, misli da za njega nema budućnosti.

Nije se u međuvremenu mnogo šta čulo od njega do ove jeseni, kada su počele da kruže glasine da namerava da preuzme liderstvo od Đilasa. Od burne sednice GO DS-a u septembru, kada su Dragan Šutanovac i nekolicina članova tog stranačkog organa, oštro govorili o potezima aktuelnog vrha stranke, te priče su sve glasnije (mada, tvrde neki u DS-u, kumovi Tadić i Šutanovac rade svaki za sebe, sa zasebnim taktikama).

Nedugo zatim, sredinom oktobra, Tadić je iz Vašingtona poručio da nije uvek zadovoljan stanjem u stranci i da je potrebno da dođe do promena u DS ne samo zbog nje same, već i radi političkog balansa u društvu između vlasti i opozicije.

Na pitanje da li je moguće zamisliti eventualnu veliku koaliciju SNS-a i DS-a posle sledećih izbora, on je, između ostalog, rekao da je za veliku koaliciju potrebna Demokratska stranka koja jeste velika, da ne bude stranka koja ima 10 ili 12 odsto glasova, već da ima preko 20, 25 odsto glasova.

„Ja sam Demokratsku stranku svojim naslednicima ostavio sa tim kapacitetima i nadam se da će oni podići DS što je pre moguće do tog nivoa”, poručio je Tadić.

U igru se upleo i lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović pozivajući Tadića i DS na saradnju ove dve opozicione stranke, izjednačavajući ga tako (namerno?) sa Đilasom.

„Naravno da je to i Vučić, naravno da je to Đilas, naravno da je to i Boris Tadić, koji bi mogao da se vrati u ovu zemlju pa da podigne teret koji je ostavio. Nisu nam potrebne njegove propovedi iz Vašingtona, packe Demokratskoj stranci”, rekao je Jovanović, da bi Tadić odgovorio: „Iz borbe za interese Srbije nisam nikada ni izašao, pa mi nije potreban poseban poziv za povratak.”

Prema nekim nezvaničnim izvorima, Tadić je krenuo u akciju kada je bilo izvesno rušenje Đilasa sa mesta gradonačelnika Beograda. Po tom scenariju, počasni predsednik DS-a bi u odlučujući okršaj mogao da krene u slučaju da Đilas i DS ne prođu dobro na vanrednim izborima u Beogradu, to jest ako ne osvoje vlast. Tada bi, računa se, u strahu od kraha stranke, mogli da se okrenu i oni koji sada podržavaju Đilasa, a nezadovoljni su delovanjem prethodnog stranačkog rukovodstva.

Prema našem izvoru, to što je 55 ljudi iz ove stranke bilo ili je još u pritvoru od gubitka vlasti, jedna je od stavki na listi krivice koja se pripisuje prethodnom rukovodstvu. Druga je, smatra naš sagovornik, konfuzna spoljna politika, a bitan argument protiv Tadića jeste i – Vuk Jeremić. Nije malo onih u DS-u koji nisu bili zadovoljni načinom na koji bivši šef diplomatije radi svoj posao.

Sada nije zadovoljan ni Tadić. „Otkucao” ga je Tim Džuda, ili bolje reći „tvitnuo” – Tadić je na Kopaoniku izjavio da je Jeremić svoju funkciju više koristio za ličnu promociju i da je posvađao Srbiju s mnogim zemljama. Ali, dok su bili na vlasti, Tadić je štitio svog nekadašnjeg đaka. Kada su ga, recimo, u republičkom parlamentu, jula 2010. napali zbog nepovoljne odluke Međunarodnog suda pravde u vezi sa deklaracijom nezavisnosti Kosova, Tadić je sa skupštinske govornice poručio poslanicima da za ishod postupka pred MSP ne krive ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, jer je on bio sprovodilac, a ne kreator državne politike.

„Ta ideja je nastala u mom kabinetu, a Vuk Jeremić je operacionalizovao tu ideju, i to uz ogromnu energiju”, rekao je tada Boris Tadić. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu