Svetski dan borbe protiv raka dojke
13
Uto, Maj

Vesti

Povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke koji se u Srbiji obeležava danas, Nj.K.V. Princeza Katarina upućuje apel svim ženama da budu odgovorne za svoje zdravlje, da ga čuvaju odlaskom na redovne preventivne preglede kako bi rak dojke mogao da bude uočen na vreme, pre nego što postane opasan po život. Nj.K.V.

Princeza Katarina takođe apeluje na sve muškarce – muževe, očeve i sinove, da treba da pruže podršku ženama koje su važan deo njihovih života, bilo da su to njihove supruge, ćerke, majke, ili druge rođake, i podstiču ih da redovno odlaze na preglede. Nikada ne smemo zaboraviti ni sve žene koje su izgubile bitku sa rakom dojke zbog neblagovremenog otkrivanja, te da uvek čuvamo sećanje na njih. Prevencija i rano otkrivanje bolesti su odgovor kako se možemo osećati zaštićenijim od njenog uticaja na naše živote. Blagovremeni početak lečenja značajno povećava šansu za trajno izlečenje, posebno imajući u vidu značajne pomake u razvoju terapija medikamentima i drugih tretmana za ovu bolest u poslednjih nekoliko decenija. Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut“, rak dojke je vodeći maligni tumor u obolevanju i smrtnosti žena u Srbiji, ali i u svetu. Takođe, rak dojke je jedan od vodećih uzroka prevremene smrti u okviru ženske populacije. Mereno godinama izgubljenog života, ova bolest je treći vodeći uzrok umiranja žena od 45 do 64 godine. Onkolozi stalno ističu važnost preventivnih pregleda za detekciju raka dojke, koji spasavaju živote, a između dva skrininga žene bi trebalo da idu na redovne preglede dojki kod lekara i da redovno obavljaju samopreglede.

 

1 (2).jpg

 

„Ova strašna situacija sa rakom dojke unosi strah, zbog koga se mnogi ljudi skrivaju, plašeći se čak i da izgovore njegovo ime naglas. Ali skrivanje neće promeniti realnost. Moramo da odlazimo na redovne preglede kako bismo se suočili sa strahom i da govorimo o važnosti borbe protiv raka dojke. Tragično je videti koliko života svake godine bude izgubljeno zbog ovakvog razvoja događaja u životu žena, zbog zanemarivanja redovnih pregleda. Mnogo ovih života je moglo da bude spaseno da su preventivni pregledi obavljeni na vreme. Zato upućujem apel svim ženama Srbije i Republike Srpske da budu odgovorne prema svom zdravlju, da odlaze na redovne skrininge, da bi ostale zdrave, ali i zbog svojih najmilijih.Preventivni lekarski pregledi, skrining raka dojke i samopregled traju samo nekoliko minuta. Tih par minuta mogu da spasu život. Apelujem na žene – supruge, sestre, ćerke, majke, bake – da ozbiljno preuzmu odgovornost za svoje zdravlje. To je jedini način da se bolest na vreme otkrije i izleči, i da se dobije najvažnija bitka od svih – bitka za očuvanje života“, rekla je Nj.K.V. Princeza Katarina.

Fondacija Nj.K.V. Princeze Katarine daje doprinos isticanjem važnosti prevencije, lečenja i borbe protiv raka dojke, aktivno je uključena u podizanje svesti, kao i u obezbeđivanje medicinske opreme za blagovremeno otkrivanje i lečenje ove bolesti, zajedno sa kancelarijama humanitarne organizacije „Lajflajn“ u inostranstvu, koje rade pod pokroviteljstvom Njenog Kraljevskog Visočanstva. Zahvaljujući Fondaciji Stavros Niarhos i njihovoj velikodušnoj donaciji mobilnog mamografa za preventivne preglede dojki, koja je pre 12 godina preko Princezine Fondacije uručena Kliničkom centru Niš, više od 155.000 žena širom Srbije je pregledano do sad na ovom mamografu. 

4 (1).jpg

 

Pet onkoloških simpozijuma, posvećenih skriningu i lečenju raka dojke i drugih najčešćih karcinoma, organizovala je Fondacija Princeze Katarine u Beogradu zajedničkim trudom sa Institutom za onkologiju i radiologiju Srbije, a zahvaljujući saradnji sa profesorkom Hedvig Hričak i njenim timom iz njujorškog Memorijalnog centra za rak Sloun-Ketering. Zahvaljujući doktorki Hričak, dodatne obuke i edukacije su takođe organizovane za srpske doktore u Njujorku. Pod pokroviteljstvom Princeze Katarine, u Beogradu je 2019. godine organizovana „Trka za lek“, sa ciljem da se podigne svest žena i čitavog društva o borbi protiv raka dojke.

Mario Badjuk

Foto : Kraljev dvor

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu