Manastir Divostin - iKragujevac


Kultura

Manastir Divostin je ženski manastir Srpske pravoslavne crkve, pripada Eparhiji Šumadijskoj. Manastir Divostin, posvećen Blagovestima, se nalazi u naselju Divostin koje je udaljeno šest kilometara od Kragujevca. Blagoveštenski hram Manastira Divostin je podignut 1974. godine, i to na mestu gde su se u prošlosti već nalazile manastirske crkve. 

Od svoga osnivanja bio je ženski manastir, zbog čega je i nazvan Divostin (dijevin stan).

Jedno predanje kazuje da manastir potiče iz vremena Vizantijskog carstva, a drugo, da je nastao u vreme despota Stefana Lazarevića, na početku 15. veka.

O životu Manastira od 15. do 18 veka sačuvano je malo istorijskih podataka, jedino se pominje u svedočanstvima na početku 18 veka. Nesumnjivo je bio u tesnoj vezi sa susednim manastirom Dračom, čiji će metoh biti kasnije.

Podstrek za obnovu svetinje u Divostinu dalo je monaštvo manastira Drače i gradnja je potrajala sve do 1873. godine. 1958. crkva je pretvorena u Manastir posvećena Sv. caru Konstantinu i SV. carici Jeleni a srušena je 1969.

Nova crkva je podignuta 30. maja 1974. godine a osveštao ju je Episkop Šumadijski Valerijan. Od 1994. do 2002. godine pod okriljem manastira je bilo Sirotište, ili Dom za decu bez roditelja, devojčice, ratnu siročad.

Manastir Divostin uživa na daleko poštovanje našeg naroda. Verovanje naroda, da je kod manastira pogreben jedan srpski svetitelj i da je izvor, poznat u narodu kao Svetinja, celiteljnij.

Portret u reljefu kralja Milana Obrenovića (1854 - 1901), postavljen iznad izvora vode Svetinja, rad je poznatog srpskog vajara Simeona Roksandića.

Projekat za podizanje nove crkve uradio je arhitekta Dragomir Tadić, u obliku trikonhosa sa jako izduženim glavnim brodom. Od podizanja 1974. godine sređivana je i ukrašavana, živopisali su je 1978. i 1979. godine jeromonah Danilo Marunić i Momir Knežević. Živopis je ktitorski prilog episkopa šumadijskog dr Save (1977-2001) za pokoj duše ocu Vasiliju i majci Milici.

Prestone ikone na ikonostasu rad su monahinje Jefimije. Rezbareni ikonostasni okvir uradio je Milić Urošević. Iznad ulaznog portala 2001. godine postavljena je mozaička ikona Blagovesti, rad slikara Miše Mladenovića.

Živopis manastirske kapele Svetih cara Konstantina i carice Jelene u konaku, podignutom osamdesetih godina dvadesetog veka, naslikala je i manastiru poklonila ikonopisna radionica Mateja Minića iz Beograda.

Portret u reljefu kralja Milana Obrenovića (1854 - 1901), postavljen iznad izvora vode Svetinja, posvećenog Presvetoj Bogorodici koji je i danas poštovan u narodu kao celiteljnij, rad je poznatog srpskog vajara Simeona Roksandića.

Autori mozaičke ikone su Miljan i Jekaterina Miletić. U manastiru Divostinu održano je između dva svetska rata više bogomoljačkih sabora o kojima je pisao sveti vladika Nikolaj Žički u knjizi Divan. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu