Kolektivni ugovor za zaposlene u JKP Vodovod i kanalizacija - iKragujevac


Vesti

Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić i direktor JKP Vodovod i kanalizacija Nebojša Jakovljević, potpisali su danas sa predstavnicima reprezentativnih sindikata tog preduzeća, Kolektivni ugovor kod poslodavca koji će stupiti na snagu odmah po ukidanju Zakona o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu zarada. Pregovori su trajali dugo, ali zahvaljujući konstruktivnoj atmosferi, želji da se unapredi sistem kolektivnog pregovaranja, a posebno socijalni dijalog, došlo se do rešenja koje će zadovoljiti zahteve radnika u tom preduzeću.

Potpisivanje ovog ugovora prvi je korak ka poboljšanju odnosno izjednačavanju uslova rada u svim gradskim preduzećima koji će biti precizno definisani potpisivanjem teritorijalnog kolektivnog ugovora.

Predstavnici Sindikata, kažu da su ovim ugovorom došli do onoga što su očekivali. Ispunjeno je čak 90 posto zahteva. Ističu da je ovo jedan od kvalitetnijih kolektivnih ugovora, kojim su osim zarade, što najviše tišti zaposlene, definisane i sve ostale naknade za godišnji odmor, bolovanja, minuli rad, stimulacije. Prosečna zarada u Vodovodu, koja je zamrznuta pre pet godina u iznosu od 37 000 dinara, od 1. januara kada se očekuje ukidanje Zakona, biće na nivou prosečne zarade u Srbiji.

Posledica stanja u kome se danas nalaze zaposleni u Vodovodu je veliki broj zaposlenih, podsetio je gradonačelnik Nikolić. Preko 800 radnika, situacija je koja je koštala zaposlene u Vodovodu najnižom zaradom. Kada je donet Zakon o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu zarada, grad Kragujevac više nije imao zakonsku mogućnost da u tom preduzeću reaguje.

Ovim ugovorom definisali smo odnose između osnivača, poslodavca i zapslenih, nakon što dođe do ukidanja tog zakona. Sledi nam potom i potpisivanje teritorijalnog kolektivnog ugovora i izrada kataloga radnih mesta za sva preduzeća čiji je osnivač grad Kragujevac, čime ćemo obezbediti iste uslove za sve zaposlene u javnom sektoru.

Sve ovo, međutim, traži dodatnu racionalizaciju i optimizaciju, kazao je gradonačelnik i podsetio da je za četiri godine broj zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu lokalne uprave smanjen za 1050. Zahvaljujući takvim merama, spasili smo javni sektor u gradu. Sva komunalna preduzeća i budžet grada, danas su stabilni i možemo da razmišljamo o novim investicijama, čime kao osnivači moramo da pripremimo preduzeće za taj period. Izgradnjom vodovodne i kanalizacione mrežu u okviru projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, direktnu korist imaće čitavo naselje oko tog bloka na Deninom brdu. Pored toga, u okviru velikog državnog projekta rekonstrukcije vodovodne i kanalizacione infrastukture, vrednog tri milijarde evra, Nikolić očekuje da će Kragujevac dobiti između 50 i 100 miliona evra sredstava za zamenu svih azbestnih cevi u gradu. A, takve investicije, pored Vodovoda povlače angažovanje i drugih komunalnih preduzeća.

Uz najbolju moguću nameru i razumevanje za status zaposlenih u Vodovodu, važno je da ukidanje navedenog zakona dočekamo spremni i odmah, zajedno sa poslodavcem i predstavnicima sindikata, stvorimo uslove za rad kojima će zaposleni, pre svega, biti zadovoljni, ali će u isto vreme morati da pruže uslugu koju građani od njih očekuju.

Ovakav kolektivni ugovor, prema rečima direktora Vodovoda Nebojše Jakovljevića omogućava poslodavcu da od radnika traži punu zaposlenost i angažovanje u radno vreme i van radnog vremena, uz pravo radnika da sve naknade koje mu po tom osnovu pripadaju budu i isplaćene. To je važno za svakog poslodavca jer ako imate okvir u kome morate da se krećete i kada imate sve poznate relacije, onda je lakše i jednostavnije rešavati eventualne probleme.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu