SJAJNA VEST: Prvi otkucaji srca u kragujevačkom Centru za vantelesnu oplodnju - iKragujevac


Vesti

U Centru za biomedicinski potpomognutu oplodnju u Kliničkom centru u Kragujevcu, registrovana je prva trudnoća. To je šesta državna klinika u sistemu Republičkog fonda zavoda za zdravstveno osiguranje. Da bi pospešila rađanje, država finansira tri pokušaja vantelesne oplodnje, koja je za mnoge parove jedini način da dobiju potomstvo.

Posle višegodišnjeg čekanja, tridesetčetvorogodišnjoj Kragujevčanki je, nakon prvog pokušaja vantelesne oplodnje, potvrđena trudnoća. Od septembra, Centar počinje da radi u punom kapacitetu i otvoren je za parove iz cele Srbije.

"Mi smo se projektovali na otprilike 150 do 170 parova na godišnjem nivou. To će sve zavisiti, da li će kapacitet biti veći, to ćemo videti kakvo bude bilo interesovanje", objašnjava direktor KC Kragujevac Predrag Sazdanović.

Centar je opremljen najsavremenijim aparatima za proces vantelesne oplodnje, a tim od 15 lekara, embriologa, biologa i medicinskih sestara, prošao je obuku u Ginekološko-akušerskoj klinici Narodni front u Beogradu, Valjevu i Kopenhagenu.

"Naša klinika može da parira sa drugim, vodećim svetskim klinikama, tako da zadovoljavamo sve standarde što se tiče samog procesa vantelesne oplodnje", kaže biolog u Centru za BMPO u Kragujevcu Aleksandra Stojanović.

Izgrađen i opremljen po standardima Uprave za biomedicinu Ministarstva zdravlja, kragujevački Centar pruža kompletnu uslugu, od ispitivanja do vantelesne oplodnje.

Procene su da u Srbiji svaki šesti par ima problema sa začećem, a u porastu je muški sterilitet.

"I još jednom apel, nemojte da gubite vreme. Ako ne dođe do spontanog začeća u roku od godinu, godinu i po dana, potražite odmah pomoć ginekologa akušera", poručuje Sazdanović.

Republički fond zdravstvenog osiguranja od početka godine, uputio je 2.130 parova na veštačku oplodnju, a to je više nego cele 2017. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu