Šta hakeri ne bi voleli da znate - iKragujevac


IT

Loši momci uglavnom računaju na neznanje korisnika i koriste neke od  navedenih metoda. Ujedno to bi bila i konkretna upustva kako da se zaštitite od najčešćih pretnji na internetu.

Izbegavajte skriptove - JavaScript je veoma popularan, čini web privlačnijim oku surfera, ali najbolje bi bilo da ga se klonite. Korisnicima Firefox-a preporučuje se besplatni plugin NoScript, koji omogućava ili onemogućava određenim web sajtovima pokretanje JavaScript-a. Možete napraviti "belu listu" sajtova kojima verujete, a za ostale će važiti zabrana script-a. Onemogućavanje JavaScript-a moguće je i u Google Chrome. I obavezno, onemogućite JavaScript u Adobe Reader (Edit --> Preferences --> JavaScript --> uncheck Enable Acrobat JavaScript).

Držite se dalje od lažnih antivirusnih programa - Pop-up prozor sa upozorenjem da vam je sistem navodno zaražen zatvorite pritiskom na tastere Alt-F4 ili iz Task Manager-a pritiskom na tastere Ctrl-Alt-Delete.

Ne oslanjajte se na Microsoft Office i Adobe Reader - Obzirom da su najpopularniji, ovi programi su i najčešća meta napada, pa savet glasi - zaboravite ih. Za PDF fajlove korisite alternativne programe kao što su Foxit Reader ili PDF Studio, a MS Office možete zameniti OpenOffice - om.

Koristite besplatne servise za proveru dokumenata - Ako ne biste da sledite prethodni savet, dokument koji želite da otvorite možete proveriti slanjem u vidu attachment-a na svoju Gmail adresu i Google-ovi filteri će proveriti da li je dokument bezbedan. Potom ga otvorite u Google Docs. Alternativa ovome su besplatni online virus skeneri.

Šifre - Koristite različite šifre za različite naloge, kako hakovanje jednog od vaših naloga ne bi značilo da su vam ugroženi i ostali nalozi. Naravno da ne možete sve da upamtite, ali to mogu alatke za šifre (password managment tools).

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu